Obrazy Tamara de Lempicka

Tamara Lempicka - sztuka i przyjemności życia.

Życie artystki to opowieść o kobiecie niezwykłej siły i charyzmy, która usiłowała pokonać zarówno własne słabosci, jak i ograniczenia ówczesnych czasów. Konsekwencja, z jaką realizowała swoja artystyczna wizję spowodowała, że na dziesieciolecia została wymazana z leksykonów sztuki modernistycznej. Jedni kochają jej malarstwo, inni nienawidzą. Malarka pod koniec życia wyznała, że spróbowała wszystkiego i że należało to do jej artystycznych obowiązków.

Malowała przede wszystkim portrety znanych osobistości. Wzbudzała kontrowersje juz w międzywojennym Paryżu. Zbyt ""salonowa"" dla artystów awangardy, swoim zachowaniem gorszyła środowiska mieszczańskie. W cielała sie w rolę wzorowej matki i żony, ale po godzinach oddawała sie urokom rozwiązłego życia. Zawsze perfekcyjna, wymazywała niewygodne fakty i daty ze swojego dossier, by wreszcie, pod koniec zycia stac sie nobliwą, uduchowiona baronowa z pedzlem. Oprócz malarstwa, kochała muzykę.Jako podlotek, na balu maskowym w Petersburgu, po raz pierwszy zobaczyła Tadeusza Łempickiego. Miał niezłe widoki na przyszłość, przystojny, pochodził z bogatej rodziny polskich szlachciców, w owej chwili własnie uzyskał tytuł prawnika. Mężczyzna o nienagannych manierach i zniewalającej urodzie, rozkochał Tamarę do szaleństwa. Rok później pobrali się. Po rewolucji październikowej i kryzysie, wyjechali do Paryża, gdzie obowiązek utrzymania rodziny (urodziła im sie córka Katerina), spadł na Tamarę. Kształciła się a nastepnie postanowiła malowac obrazy. Wtedy sytuacja poprawiła się. Tamara nawiązała współprace z Salonami - Jesiennym i Niezaleznym. Oddawała sie bogatemu życiu towarzyskiemu,wiele podrózowała.. Po rozwodzie w Tadeuszem, w 1928r, wyleczona z miłości do niego, poczuła sie wolna, miała ugruntowana pozycję, poczucie bezpieczeństwa i zaproszenie do Ameryki, by namalowac portret narzeczonej milionera Rufusa Busha.

Choc w Ameryce nastąpił kryzys, to jednak obrazy Lempickiej, cieszyły sie duzym zainteresowaniem i ciagle miała zamówienia na obrazy, portrety. Przyzwyczaiła sie do zycia wypełnionego przyjemnosciami i luksusem. Po powrocie z Ameryki, w 1933r, za namowa rodziny, przyjęcła oswiadczyny wielkiego miłosnika jej sztuki, barona Raoula Kuffnera. Mażłeństwo dało artystce poczucie bezpieczeństwa i wartości. Potem wyjechali do Nowego Jorku. Przez wiele lat, obrazy Tamary pokazywały prestiżowe galerie, jednak z czasem przestały się one cieszyć tak dużym zainteresowaniem. Tamara przyjęła więc role nobliwej baronowej. Pokazywała się na bankietach, udzielała charytatywnie. Raoul wkrótce umiera, a Lempickiej, po raz kolejny usuwa się grunt pod nogami, jednak powoli się podnosi. Dużo podróżuje, zajmuje się swoimi wnuczkami, a swój dom ostatecznie odnajduje w Meksyku. Umiera w czasie snu. Jej prochy, zgodnie z ostatnim życzeniem, Kizette (córka) rozsypuje z helikoptera nad kraterem Popocatepetl - wulkanem, który nigdy nie wygasa.

Jest 29 produktów.

Pokazano 1-29 z 29 pozycji
« poprzednia strona 1 2 3 4 następna strona » Komorowice i Czechowice Panorama centrum Bielska-Białej Panorama centrum Bielska-Białej...
Jeden z najpiekniejszych i najbardziej znanych obrazów Tamary Lempickiej. Idealny do sypialni. Piękne, wygładzone ciało młodej dziewczyni i...
Portrait de Madame Allan Bott Przepiękna postać kobieca w ażurowej, koronkowej, zwiewnej sukni, lekko tylko przykrywającej, muskającej delikatnie...
Spotkanie śmiałych, nagich, frywolnych, wyzwolonych kobiet. Akt namalowany przez Tamarę Lempicką, ciekawey pomysł na prezent do Twojej sypialni.
Surrealistyczna niemal martwa natura wg Tamary Łempicjiej. Bardzo precyzyjnie wykonane malartwo, najwyższej klasy dopracowanie obrazu.

Reprodukcje ręcznie malowane