Valentina
Valentina - impresjonizm, malarstwo pejzazowe, kwiaty, krajobrazy, domki, śródziemnomorski krajobraz.
Marc Chagall
Kubiści
Marc Chagall był nie tylko wybitnym francuskim malarzem, ale także i grafikiem, scenografem, ilustratorem oraz czołowym przedstawicielem kubizmu i internacjonalizmu w sztuce. W jego obrazach można także dostrzec elementy symbolizmu, ekspresjonizmu i zapowiedź surrealizmu.
W tworzonej przez siebie sztuce przedstawiał motywy judaistyczne, zwyczaje żydowskie, scenki z życia rosyjskiego ludu, a także tematykę związaną z miłością i radością życia. W jego obrazach dominowała żywa kolorystyka, nastrój fantastyczności, naruszona proporcja i często wykrzywione postaci.
Marc Chagall, Zakochani nad miastem, 1915
Marc Chagall (właściwie: Mojsza Zacharowicz Szagałow) urodził się 7.07.1887 r. w Liosno pod Witebskiem jako pierworodne dziecko chasydzkich Żydów. Już jako kilkunastoletni chłopak pobierał lekcje malarstwa. Gdy miał 19 lat wyruszył w podróż do Petersburga, gdzie podjął naukę w Szkole Carskiego Towarzystwa Upowszechniania Sztuki, a następnie w prywatnej szkole Jelizawiety Zwancewej. Jego talentem kierowali wówczas Mikołaj Roerich i Leon Baksta. Latem 1908 roku stworzył swój pierwszy znaczący obraz nawiązujący do malarstwa Gauguinai noszący tytuł „Śmierć”. W 1910 roku M. Chagall w ramach stypendium wyjechał do Paryża. Wtedy także związał się on ze skupioną w dzielnicy Montparnasse grupą awangardową, w kręgu której spotykał się z m.in. Apollinairem, Delaunayem i Lègerem. W tym czasie powstały jego następujące dzieła:
„Autoportret”,
„Akt leżący”,
„Wioska”,
„Szczypta tabaki”,
„Golgota”.
W 1914 roku odbyła się jego pierwsza wystawa w berlińskiej galerii „Der Sturm”. Jeszcze tego samego roku wrócił do Rosji. W 1915 r. ożenił się z Bellą Rosenfeld, matką jego córki Idy. W kolejnych latach objął posadę komisarza sztuk pięknych w Witebsku, gdzie następnie założył Akademię Sztuk Pięknych. Wówczas powstały takie jego obrazy jak:
„Zakochani nad miastem”,
„Ślub”,
„Przechadzka”.
Od 1922 roku podróżował po Europie. W 1935 roku pojawił się również w Polsce, zaś dwa lata później stał się już oficjalnie obywatelem Francji. W 1941 roku Marc Chagall wyjechał z rodziną do USA. W Nowym Jorku mieszkał do 1948 roku, a następnie wrócił do Francji. Cztery lata wcześniej zmarła jego żona Bella, którą przedstawiał w wielu swoich obrazach. Jego kolejnymi dziełami namalowanymi w tamtym czasie były:
„Ukrzyżowanie”,
„Czerwony kogut”,
„Żongler”.
W 1952 roku ożenił się ponownie z Valentine Brodsky, z którą 14 lat potem zamieszkał w Saint-Paul de Vence, gdzie też zmarł 28.03.1985 r. Obrazy Marca Chagalla można zobaczyć w m.in. Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku i Muzeum M. Chagalla w Nicei.